Kedden tartotta Hitelezés 2024 konferenciáját a Portfolio, amely hagyományosan az év egyik legnagyobb bankszakmai eseménye. Idén bizakodó banki felsővezetők, innovációkban bízó hitelpiaci szakértők és borúlátó makroelemzők mondták el véleményüket hitelpiaci és gazdasági kilátásainkról. A rendezvényről ebben a cikkünkben élőben tudósítottunk.
Bár kilábalni látszunk a recesszióból, nem túl fényesek a magyar gazdasági kilátásai: a makacsul kitartó infláció, az uniós források hiánya, a magas költségvetési hiány és a korlátozott kamatcsökkentési lehetőségek lassú gazdasági felzárkózást valószínűsítenek. A Portfolio Hitelezés 2024 konferenciájának záróprogramjaként vázolta fel Magyarország makrogazdasági kilátásait három közgazdász: Palócz Éva, Tardos Gergely és Zsiday Viktor.
Az USA-ban elakadó dezinflációs folyamatnak lehetünk szemtanúi, a Fed már szeptemberben megkezdheti kamatcsökkentési ciklusát, idén három kamatcsökkentés is jöhet a tengerentúlon – hangzott el Gárgyán Eszter, az UniCredit Research FX Stratégájának a Portfolio Hitelezés 2024 konferencián tartott előadásában. A szakértő szerint idén az EKB is többször vághat kamatot, az euró-dollár árfolyamára pedig két fontos folyamat hathat.
A lakáshitelezés jelenéről és jövőjéről szólt Hitelezés konferenciánk 4/B szekciója. A banki szakértők egyetértettek abban, hogy nem érdemes várni a lakáshitel-felvétellel, a kamatoknál felfelé mutató kockázatok láthatók, miközben a lakásáraknál is enyhe növekedés várható. A THM-plafon kapcsán konstruktív párbeszédre van szükség a kormánnyal: nemcsak azért felesleges a THM-plafon fenntartása, mert torzítja a piacot, hanem azért is, mert nem effektív. A szektor bizonyította, hogy a hitelezési készsége és képessége masszív, ezért feleslegessé válhat.
A bizonytalan piaci környezet egyelőre kivárásra készteti a hazai kkv-kat, csak a legszükségesebb esetben vesznek fel hitelt. Tavaly gyakorlatilag csak a támogatott hitelek iránti kereslet hajtotta a piacot, a beruházási hitelek egyáltalán nem keresettek, pedig az igazi indikátora a gazdasági optimizmusnak az lesz, amikor beindulnak a beruházási hitelek – hangzott el a Portfolio Hitelezés 2024 konferenciájának kkv-hitelezésről szóló szekciójában. Vannak, akik úgy látják, hogy a trendforduló már idén eljöhet.
Az első negyedév keresleti és kínálati szempontból is biztatóan indult a hazai lakáspiacon, de a magas árszint sokakat kiárazhat a piacról, nőhet a befektetők szerepe. Nem segít a „mezei” lakásvásárlóknak az a tény, hogy ma egy átlagos új építésű lakás ára Budapesten 108 millió forintot tesz ki – hangzott el a Portfolio Hitelezés 2024 konferenciáján. Az irodapiac kapcsán is visszafogottabbak a kilátások, 2025-től visszafogottabb új kínálat várható a budapesti irodapiacon, bérleti díj növekedésre nem nagyon lehet számítani közép távon. A panelbeszélgetés során pedig szó esett a projekthitelezésről is, a kereskedelmi ingatlanszektorban alapvetően egészséges hitelállomány van, de vannak kihívások és a bankok is óvatosabbak.
A hazai fogyasztási hitelezésről és az életre kelő buy now pay later piacról volt szó Hitelezés konferenciánk 3/A szekciójában.
Egy 100 ezer forintos banki követelésnél ha nincs megállapodás az adóssal közel duplájára, 184 ezer forintra növekszik a tartozás, például a közjegyzői, végrehajtói díjak, a késedelmi kamat miatt. A követeléskezelőknek nem érdeke a követelés befizetésének elnyújtása – hangsúlyozta Lencsés Tamás, az EOS Faktor ügyvezető igazgatója a Hitelezés 2024 konferenciánkon.
Nagy lesz a jelentősége az előttünk álló 3-6 hónapnak, hogy ne rontsuk el a gazdasági és hitelpiaci kilábalást, és végre hagyjuk magunk mögött az utóbbi öt nehéz évet – értettek egyet a banki vezérigazgatók és vezérigazgató-helyettesek a Portfolio keddi Hitelezés 2024 konferenciáján. A bankok nyereségéről, hitelpiaci kilátásairól és a mesterséges intelligencia használatáról is szó volt a délelőtti beszélgetésben.
A bankrendszer kész a hitelezésre, a képessége és a készsége is megvan erre. Összességében pozitív a kép a vállalati hitelpiacon, a kiskereskedelem bővülése, az új autók eladásának növekedése, a jegybanki alapkamat csökkenése, a reálbérek növekedése be fog gyűrűzni a vállalati oldalon, a vállalati hitelkereslet nőni fog - fejtette ki Szabó Levente, az MBH Bank egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese Hitelezés 2024 konferenciánkon.
A gazdaság újraindult, a hitelezés élénkül, a betétek növekednek – ezzel az örömteli címmel tartotta előadását a Magyar Bankszövetség elnöke a Portfolio Hitelezés 2024 konferenciáján, rámutatva a hitelpiaci kilábalás idei kockázataira is. Kiemelte: az osztalékbevételek és a babaváró hitelhez kapcsolódó átértékelés nélkül 11% alatt volt tavaly a bankszektor tőkearányos megtérülése, amiért kevés befektető kapkodna.
Jelentősen visszaesett tavaly a magántőke-kihelyezés volumene, pedig pénz lett volna és a megtérülés is kecsegető volt. Régiós szinten is nagy a lemaradás, itthon a hazai GDP-ből mindösszesen 0.054%-ot tettek ki a magyar cégekbe érkező magántőke-befektetések – mondta el Katona Bence, a Nemzeti Tőkeholding és a Focus Ventures vezérigazgatója a Portfolio Hitelezés 2024 konferenciájának előadásában. Fontos lenne fejleszteni a hazai tőkepiacot, új programokat és eszközöket beemelni, a fejlődést katalizálni, ehhez pedig több eszközzel is rendelkezik a Nemzeti Tőkeholding – tette hozzá.
Az a forrás, amit az EU Magyarország számára biztosít, az újra és újra kihelyezhető a gazdasági szereplők számára. A közeljövőben újabb program érkezik, ami nagy hírt vert az elmúlt hetekben - jelentette ki Sipos-Tompa Levente. Az MFB elnök-vezérigazgatója Hitelezés 2024 konferenciánkon tartott előadásában az uniós források hitelezésbe való átültetéséről, az Otthonteremtési Hitelprogramról és a KKV Technológia Plusz Hitelprogramról is beszélt.
Komoly növekedési tartalékai vannak a magyar hitelpiacnak, hiszen a sereghajtók között vagyunk a GDP-arányos hitelpenetráció szempontjából az Európai Unióban – mondta Virág Barnabás, az MNB alelnöke a Portfolio keddi Hitelezés 2024 konferenciáján tartott előadásában. A mögöttes okok között említette, hogy a lakosság egy része ódzkodik a hitelfelvételtől, és azt is, hogy a hitelezett vállalatok köre alig változik. Az első félév végére 6,75 - 7,00 százalékra várja az alapkamatot az MNB.
Lóga Máté, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára értékelte a hitelpiac helyzetét nyitóelőadásában a Portfolio keddi Hitelezés 2024 konferenciáján, jelezve: a kormány fenn akarja tartani a 7,3%-os önkéntes banki THM-plafonot a lakáshitelezésben. Jelzése azért is bír nagy jelentőséggel, mert az utóbbi hetekben már mintha megkezdődött volna a lakáshitelek kamatemelkedése a bankoknál az idén ismét kissé megnövekedett hozamkörnyezet miatt.
A 7,3%-os önkéntes THM-plafon januári bevezetését követő nagy januári kamatcsökkentések után februárban már csak három bank csökkentette tovább lakáshitelkamatát, azóta pedig már ennyi sem. Sőt, elvétve, de már kamatemelések is előfordultak az elmúlt két hétben. Megnéztük, mit kínálnak május közepén a bankok a lakáshitelt felvevőknek.
Kihirdette a kormány a közlönyben azt is, hogy kiknek nem kell jövőre extraprofitadót fizetnie.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Határozott nemzetközi fellépést sürget az ukrán elnök.
Jelentős késéseket okoz az időjárás.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?